AG adevăruldespregambling.ro
Date ONJN · situația la 1 noiembrie 2026

Ce NU ȚI SE SPUNE despre interzicerea jocurilor de noroc

Între martie și decembrie 2026, slot machine-urile cu autorizație valabilă scad de la 43.306 la circa 9.000 — nu prin hotărâri de interzicere, ci prin autorizații expirate care nu mai pot fi reînnoite.

Vezi declinul 2026 Situația din București
Slot machines cu autorizație valabilă
T1 · martie 202643.306
T4 · 1 noiembrie 202615.462
1 ianuarie 2027 · proiecție≈9.000
−79% în nouă luni
Declinul 2026 · T1 → T4

Patru din cinci aparate și locații ies din piață până la sfârșitul anului

Din 25 februarie 2026, OUG 7/2026 condiționează reînnoirea autorizației de exploatare de o autorizație locală, emisă în baza unei hotărâri a consiliului local. Unde consiliul nu a decis, aparatele ies din piață pe măsură ce autorizațiile expiră.

Slot machines valabile
−64%la 1 nov.
43.306 → 15.462
Locații operatori privați
−63%la 1 nov.
4.521 → 1.670
Slot machines · 1 ian. 2027
−79%proiecție
43.306 → 9.009
Locații operatori privați · 1 ian. 2027
−78%proiecție
4.521 → 1.000
Slot machines, martie 2026 – ianuarie 2027
43.306
40.824
19.575
15.462
9.009
T1
martie
T2
iunie
T3
1 sept.
T4
1 nov.
1 ian. 2027
proiecție
În exploatare (registru) Cu autorizație valabilă Proiecție
Locații operatori privați
4.521
2.272
1.670
1.000
T1
martie
T3
1 sept.
T4
1 nov.
1 ian. 2027
proiecție

Săli de jocuri și agenții de pariuri ale operatorilor privați, cu mijloace de joc. Agențiile Loteriei Române (654 cu VLT) sunt stabile și nu sunt incluse.

Valul de expirări până la sfârșitul anului

La 1 noiembrie, operatorii privați au 15.579 mijloace de joc cu autorizație valabilă. Fără autorizări noi, la 1 ianuarie 2027 mai rămân 9.096 — cu 42% mai puține în doar două luni.

1 noiembrie 2026
15.579
1 decembrie 2026
11.577
1 ianuarie 2027
9.096
Rămân cu autorizație valabilă Expiră la 30 noiembrie Expiră la 31 decembrie
−4.002
autorizații expiră la 30 noiembrie
−2.481
autorizații expiră la 31 decembrie
1.670 → 1.000
locații ale operatorilor privați, 1 noiembrie → 1 ianuarie
1.488
aparate reautorizate în octombrie, doar în orașele care au reglementat
Activitatea în cifre

Piața legală la 1 noiembrie 2026

Licențe după listele ONJN din septembrie 2026, cele mai recente publicate; locații și mijloace de joc după Registrul public ONJN, cu autorizație de exploatare valabilă.

Licențe ONJN

54
Slot-machine
martie 2026: 69
6
Pariuri în cotă fixă
martie 2026: 11
2
Cazinouri
martie 2026: 3
1
Cluburi de poker
martie 2026: 4
1
C.N. Loteria Română
companie de stat
64 de licențe, deținute de 59 de companii (martie 2026: 88). Doar 54 de operatori privați mai au aparate cu autorizație valabilă.

Mijloace de joc cu autorizație valabilă

Slot machines15.462
Rulete117
Operatori privați15.579
VLT · Loteria Română2.966

Mijloace de joc cu autorizație de exploatare valabilă la 1 noiembrie 2026.

Locații cu mijloace de joc

Săli de jocuri807
Agenții de pariuri cu aparate863
Locații operatori privați1.670
Agenții Loto cu VLT654

Registrul ONJN include doar locațiile cu mijloace de joc; agențiile fără aparate nu apar în registru.

București

Fără nicio hotărâre, Capitala pierde 9 din 10 aparate

Consiliul General al Municipiului București nu a adoptat nicio hotărâre și nu a pus niciun proiect pe ordinea de zi. Fără regim local, autorizațiile nu pot fi reînnoite: doar 11 aparate au fost autorizate în București după 25 februarie 2026.

−69%
Echipamente valabile
7.870 (martie) → 2.451 (1 noiembrie)
−67%
Locații cu mijloace de joc
691 (martie) → 229 (1 noiembrie)
99%
Expiră până la 31.01.2027
2.074 din cele 2.086 de aparate private valabile la 1 noiembrie
11
Aparate reautorizate
în toată Capitala, după 25 februarie 2026
Echipamente valabile în București
7.870
3.283
2.451
779
T1
martie
T3
1 sept.
T4
1 nov.
1 ian. 2027
proiecție

La 1 ianuarie 2027 rămân 414 slot machines private și 365 de VLT ale Loteriei Române (proiecție, fără autorizări noi).

Pe sectoare
SectorLocații mar.Locații 1 nov.Echip. 1 nov.Echip. 1 ian.*
Sector 110542491162
Sector 213342446126
Sector 312038477170
Sector 411837341114
Sector 5993224055
Sector 611638456152
Total6912292.451779

Echipamente = slot machines, rulete și VLT cu autorizație valabilă. * Proiecție fără autorizări noi; include VLT-urile Loteriei Române.

Expirări în București, aparate private
Noiembrie 20261.074
Decembrie 2026598
Ianuarie 2027402
Ce lipsește în București

O hotărâre a Consiliului General care să stabilească regulile: zone permise, distanțe față de școli, taxă locală. Fără ea, Primăria nu poate emite autorizații locale, iar ONJN nu poate reînnoi autorizațiile de exploatare.

Solicitările industriei către Primăria Capitalei din martie, aprilie și iunie 2026 au rămas fără răspuns.

Orașe și județe

Unde orașele au reglementat, activitatea legală continuă

Decizia orașelor

41 de reședințe de județ și București, situația la 7 octombrie 2026.

21 au reglementat
Constanța, Brașov, Craiova, Galați, Oradea, Pitești, Baia Mare, Râmnicu Vâlcea, Târgu Jiu, Alexandria, Bistrița, Buftea, Deva, Drobeta-Turnu Severin, Focșani, Giurgiu, Miercurea Ciuc, Satu Mare, Sfântu Gheorghe, Târgoviște, Tulcea
18 au interzis (multe cu excepția Loteriei)
Cluj-Napoca, Iași, Timișoara, Ploiești, Brăila, Arad, Bacău, Sibiu, Buzău, Alba Iulia, Călărași, Piatra Neamț, Reșița, Slatina, Slobozia, Suceava, Vaslui, Zalău
3 fără regim aplicabil
București — nicio decizie; Târgu Mureș — reglementare suspendată în instanță; Botoșani — hotărâre revocată
6.919
Reglementarea păstrează activitatea legală

44% dintre mijloacele de joc private valabile la 1 noiembrie au fost autorizate după 25 februarie 2026, pe baza autorizațiilor locale emise de primării. Doar în octombrie: 1.488.

Craiova1.024
Râmnicu Vâlcea566
Târgu Jiu447
Drobeta-Turnu Severin359
Baia Mare241
Brașov226

Aparate autorizate după 25.02.2026, situația la 9 octombrie 2026.

Primele 10 județe · mijloace de joc valabile
Județ1 sept.1 nov.Variație
Municipiul București3.2832.451−25,3%
Dolj1.3471.337−0,7%
Vâlcea844843−0,1%
Constanța1.061778−26,7%
Argeș931706−24,2%
Hunedoara618644+4,2%
Gorj561613+9,3%
Brașov622604−2,9%
Suceava642573−10,7%
Olt621544−12,4%
Cele mai mari scăderi, 1 sept. – 1 nov.
Ialomița−50%
Mureș−48%
Cluj−48%
Timiș−44%
Prahova−41%
Istoric 2009 — 2026

Față de vârful din 2017, numărul aparatelor a scăzut cu 73%

De la 68.025 de aparate în 2017 la 18.545 cu autorizație valabilă la 1 noiembrie 2026. Scăderea reflectă consolidarea pieței, creșterile succesive de taxe, legea anti-fumat (2016), eliminarea aparatelor din baruri și locații mici, interzicerea sălilor în localitățile sub 15.000 de locuitori și, din 2026, blocarea reautorizărilor prin OUG 7/2026.

Aparate de joc (slot machines, VLT, rulete)
57.919
~50.000
46.861
~55.000
64.764
67.040
65.901
65.355
68.025
18.545
Iun. 2009Sept. 2010Dec. 2011Dec. 201220132014201520162017Nov. 2026

1 noiembrie 2026: mijloace de joc cu autorizație valabilă, Registrul ONJN. Anii anteriori: ONJN.

Operatori licențiați
AnSlot machinesPariuri cotă fixăTotal
Iun. 20091.20026~1.226
Sept. 201040014~414
Dec. 201140212~414
Dec. 201241114~425
201539835~433
201632428~352
201727724~301
Mar. 2026691188*
Sept. 202654664*

* Include cazinourile, cluburile de poker și C.N. Loteria Română (sept. 2026: 2 + 1 + 1). Sursă: ONJN.

2009
Restructurare

OUG 77/2009 a redus numărul operatorilor de slot machines de la 1.200 la circa 400 într-un singur an.

2013 — 2017
Consolidare

Piața s-a stabilizat la 65.000–68.000 de aparate și circa 300 de operatori. Contribuția la buget a crescut de la 333 mil. EUR (2012) la 559 mil. EUR (2017).

2026
Blocaj administrativ

OUG 7/2026 nu oprește o expansiune: accelerează declinul unei piețe deja reglementate.

Mituri vs. realitate

Fiecare argument are un nucleu de adevăr — și o parte care lipsește

Se spune

„Gambling-ul distruge familii”

Realitatea

Reglementarea protejează familii. Interzicerea le expune.

Dependența există — nimeni nu o neagă. Într-o sală legală, jucătorul cu probleme poate fi identificat și îndrumat către consiliere. Pe un site ilegal offshore, nimeni nu-l întreabă nimic.

Se spune

„Copiii sunt expuși și vulnerabili”

Realitatea

Protecția minorilor o facem împreună, nu prin interziceri care mută riscul.

Niciun minor nu poate intra într-o locație de jocuri de noroc: actul de identitate se verifică la intrare. Activitatea legală are verificarea vârstei, camere de supraveghere și personal instruit; un site ilegal se deschide de pe orice telefon.

Sursă: reglementări ONJN

Se spune

„Păcănelele sunt o epidemie”

Realitatea

O problemă de sănătate publică, gestionabilă prin reglementare.

Tulburarea de joc de noroc este recunoscută în clasificarea OMS și se tratează prin prevenție și consiliere. Industria licențiată finanțează joc responsabil și autoexcludere; prohibiția elimină aceste instrumente.

Sursă: OMS — ICD-11

Se spune

„Industria exploatează vulnerabilitățile”

Realitatea

Industria legală plătește pentru protecție. Piața neagră nu.

Operatorii licențiați contribuie la fondul pentru joc responsabil, afișează mesaje de avertizare și instruiesc personalul. Piața neagră: zero consiliere, zero limite, zero protecție.

Sursă: ONJN — reglementarea jocului responsabil

Se spune

„Banii pleacă din oraș”

Realitatea

Locuri de muncă, chirii, taxe — pleacă odată cu interzicerea.

Din martie până la 1 noiembrie, locațiile operatorilor privați au scăzut de la 4.521 la 1.670. Fiecare sală închisă înseamnă concedieri, chirii pierdute de proprietarii locali și spații comerciale goale.

Sursă: Registrul public ONJN

Se spune

„Sălile sunt focare de infracționalitate”

Realitatea

Legalul are camere și control. Ilegalul nu are nimic.

Sălile licențiate funcționează cu camere de supraveghere și personal instruit și sunt cele mai ușor de controlat. Închizi sala legală; cererea nu dispare, se mută acolo unde nu o mai vede nimeni.

Se spune

„Interzicem ce exploatează, nu libertatea”

Realitatea

Reglementarea inteligentă bate prohibiția.

21 dintre reședințele de județ au ales reglementarea: zonare, distanțe față de școli, taxă locală. Așa se protejează tinerii fără a muta activitatea în zona ilegală.

Sursă: hotărâri ale consiliilor locale, 7.10.2026

Comparații europene

Reglementare vs. prohibiție în Europa

Modelul european dominant este reglementarea strictă, nu interdicția.

CriteriuReglementare strictă
Marea Britanie, Danemarca, Suedia
Prohibiție / restricții severe
Albania, Ungaria
Protecția minorilorVerificarea vârstei la intrare și onlineFără control în zona nelicențiată
Programe de prevențieFinanțate din taxele sectoruluiFără finanțare din activitatea interzisă
Acces la consiliereLinii dedicate, autoexcludere naționalăFără operator licențiat care să îndrume jucătorul
Venituri la bugetTaxe colectate de la operatori licențiațiActivitatea se mută în zona neimpozitată
Albania, 2019

Guvernul a interzis sălile de jocuri și pariurile sportive, păstrând doar cazinourile din hotelurile de lux și loteria de stat.

Ungaria, 2012

Slot machine-urile au fost eliminate din locațiile din afara cazinourilor, iar activitatea a fost concentrată la monopolul de stat Szerencsejáték Zrt.

Lecția pentru România

Prohibiția nu elimină cererea, o mută în zona necontrolată. România ajunge la circa 9.000 de slot machines legale la începutul lui 2027.

Metodologie și surse

Fiecare cifră se poate verifica

  1. Registrul public ONJN al mijloacelor de joc — extragere integrală la 21 octombrie 2026 (22.421 de înregistrări „În exploatare”), cu autorizațiile valabile la 1 noiembrie 2026; comparată cu extragerea din 1 septembrie 2026.
  2. Martie și iunie 2026 (T1, T2): analize pe extrageri din Registrul public ONJN — 43.306 slot machines și 4.521 de locații private în martie; 40.824 slot machines la începutul lui iunie; București, martie: 7.870 de echipamente în 691 de locații.
  3. Listele ONJN ale organizatorilor licențiați — martie și septembrie 2026.
  4. OUG nr. 7/2026, Monitorul Oficial nr. 146 din 25 februarie 2026.
  5. Hotărârile consiliilor locale din reședințele de județ și București — situația la 7 octombrie 2026.
  6. Organizația Mondială a Sănătății — ICD-11.
Cum am numărat

Autorizație valabilă: data expirării este cel puțin data extragerii. VLT-urile nu au dată de expirare în registru.

Locație: aceeași adresă, localitate și operator. Sală de jocuri: ruletă sau minimum 12 aparate (20 în București); restul, agenții de pariuri cu aparate.

1 noiembrie 2026 (T4): aparatele „În exploatare” la 21 octombrie, fără autorizațiile expirate până la 31 octombrie.

Proiecția 1 ianuarie 2027: parcul valabil la 1 noiembrie, minus autorizațiile care expiră la 30 noiembrie și 31 decembrie. Nu include autorizări noi.

Cunoaște datele reale înainte să iei o decizie

Resursă informativă publică pentru jurnaliști, decidenți și cetățeni. Datele se actualizează lunar.

Revezi toate datele